Založ si blog

Odvolanie biskupa v slovenských podmienkach

/voľné pokračovanie z cyklu „Záhadné odvolanie“/

 

Netrvalo ani niekoľko dní a talianske média na margo odvolania biskupa na Slovensku vypustili informáciu, že dôvodom odvolania mali „hospodárske a finančné nezrovnalosti v riadení trnavskej arcidiecézy“.   Skorší publikovaný dôvod a tento druhý je takisto naivný – smiešny a tiež málo „šťavnatý“.

 

Údajne tiež vyplývali na povrch aj ďalšie skutočnosti, že sa malo jednať o podnet určitých osôb pochádzajúcich zo Slovenska.

 

Vizitácia tak bola už len fraškou – p. Baxant a jeho riadenie litoměřickej diecézy tiež je určite úžasné –  má toľko veriacich ako jeden dekanát na Slovensku – takže kto mrhá peniazmi veriacich? Mal dávno navrhnúť zrušenie diecézy – načo je? Jaj, aby mal čo “účtovať“  a rozdeľovať pre Čechy stačia len dve.  P. Baxant a jemu podobní nech radšej sa nevyjadrujú kto ako šafári.

 

I./ Že zodpovedné šafárenie. haha.

 

Nemusíte byť znalcom v odbore „kánonické právo“ /znenie kódexu je dostupné aj na sieti/, aby ste si neurobili vlastný úsudok. Po bežnom prečítaní statí o správe majetku /piata kniha CiC-u/ zistíte, že o majetkových záležitostiach už teraz podľa platného práva nerozhoduje štatutár /pápaž-biskup-farár/ sám, ale za pomoci ekonóma a rady.

 

Práve nezrovnalosti za šafárenia Sokola v tejto arcidiecéze boli viac do očú bijúce /on má asi imunitu/, pestrejšie a  rozsiahlejšie, nakoľko územie vtedajšej arcidiecézy zasahovalo do súčasnej nitrianskej, banskobystrickej a  bratislavskej. Takže to  sa pekne čachrovalo s pozemkami,  poľovnými revírmi, lesíkmi  a pod.

 

Keď si však podrobnejšie prečítate /kto má ovšem záujem  „o hlbšie pochopenie šafárenia v katcirkvi“/  príslušné ustanovenia kódexu o správe majetku a ďalších nadväzujúcich ustanovení, zistíte že sú vágne, zmäkčené a málo účinné a samozrejmá vec chýbajú ustanovenia o kontrolných mechanizmoch.  V blahej pamäti zos. Karol Wojtyla, ako preosvietený zostavovateľ a zákonodarca akosi pozabudol na presnejšie a lepšie ustanovenia – no predsa mu to vyhovovalo „Poliak sa nezaprie“ /tvorivé účtovníctvo/.

 

V čom je problém?

Finančné toky, ktoré prichádzajú ako dary od jednotlivcom na chod farnosti, či diecéze, či „stolice“ /nemyslím hromadné zbierky/ môžu pochádzať z trestnej činnosti, kupliarstva, drogovej činnosti, šedej ekomoniky,  z „provízii“ a pod.   Takéto zmluvy ak existujú nie sú zverejňované, v  lepšom prípade účtovne sa priradia do kolónky „ako zbierky“, v horšom prípade peniaze skončia v rukách podnikavého klerika – na nákup vozidla, rekreačnej chaty a  podobne. Netransparentné dary sa vyskytujú najmä v krajinách východnej Európy, Latinskej Ameriky a južného Talianska.  U nás takýto boom „darcovstva“ bol najmä v 90-tich rokoch.

 

No a o predajoch pozemkov a iných nehnuteľností väčšinou šikovný klerik rokuje sám a členov rady akože informuje o  cene a  tak.  Pritom cena je obvykle iná, nakoľko do zmluvy sa píše iná, šikovnému klerikovi sa dá „všimné“ a šikovný kupec na následnom predaji ešte zarobí.  Kto prichádza o peniaze? Konkrétna komunita veriacich, ktorej je servírované „že fšecko je v poriadku“.

 

Teda záverom tohto bodu treba konštatovať nech sa pán pápež lepšie pozrie do svojich fondov a kasičiek /tá slávna komisia „troch“ ktorej členom je aj p. Tomko som zvedavý čo objaví/, resp. mexických a  kolumbijských tam by našiel „tvorivejších a šikovnejších biskupáčov“.

 

II./ Okrem šafárenia v katcikrvi sú tu vážnejšie problémy.

 

1/ Odvolaní z funkcií mali byť najmä všetci biskupi v ktorých diecézach sa vyskytovali a vyskytujú sexuálne zločiny. Je predsa choré aby sa takýto biskup stal kardinálom a ešte volil pápeža – čo sa stalo v 2005.

 

Totiž  biskup  zo  zákona /CIC-u/ ordinuje koho chce, ustanovuje farnosti  a  farárov, tak pekne nech pykajú.

 

(Tiež stojí za zmienku prečo je nebohý Karol Wojtyla blahoslavený, keď zabezpečoval spolu z Jožkom Racingerom tutlanie zločinov skoro 20 rokov. Ešte že sú na svete aj nezaujatí novinári, ktorí v mnohých prípadoch pomohli odhaliť sexuálne zločiny – česť patrí im a nie Wojtylovi.)

 

2/ Zrušenie reholí a komunít kde došlo k sexuálnym zvrhlostiam pod nátlakom zo strany predstavených a samozrejmá vec laicizácia predstavených.  To sa stalo  aj nie tak ďaleko v ČR a dotyčný predstavený sa stal neskoršie kanonikom – choré.

 

3/ Korupcia /pre študovaných aj „simonia“/  – priama – či nepriama:  je tiež známy jav vyskytujúci sa nielen v románoch a temnom stredoveku, ale aj u nás. Najmä sa vyskytuje pri predajoch nehnuteľností, a tiež  v seminároch  pri písaní „svedectva na ordináciu“. Známe sú aj nepriame –   poskytovanie peňažných darov predstaveným seminára od zámožných rodín, aby ich „milovaný syn /synovec, bratranec/“ mal krásné svedectvo. Tak sa stalo, že rektor napr. odporučil na ordináciu osobu totálne neschopnú na kňazstvo /strýko je poslanec prečo nie/.

(pre nezaujatých jednou z podmienok je aj predpoklad že dotyčný bude dodržovať celibát.)

 

4/ Kto čítal výzvy „teologického fóra“ z marca 2012 na obnovu cirkvi tak je to len mlátenie prázdnej slamy, to sú bežné veci ktoré sa dajú riešiť. A nemajú nič z obnovou cirkvi,  jej vedenia,  a ostaných stredovekých zvykov a štruktúr.

 

V podobnom duchu  je  aj  pôsobenie „Komunity z Járku“. Nič neriešiace výzvy on „vyzvání viery , či čoho“.

 

5/ Áno, už ste asi pochopili, že obnova cirkvi musí ísť zdola, od nás laikov, nie černoprdleníkov, ktorí si z cirkvi-farnosti-diecéze urobili s.r.o., výdelečný podnik preto:

 

My,  laici patriaci do latinskej alebo východným cirkvám, ktoré sú v únii týmto   vyhlasujeme a vyzývame k nasledovným zmenám v  príslušných ustanovení kódexov:

1/ Zákonodarná moc pápeža a  diecézneho biskupa sa nevzťahuje na svetské  záležitosti akými sú správa majetku, uzatváranie zmlúv majetkovej povahy a iných záležitostí nesúvisiacich s morálkou, vieroukou a s vysluhovaním sviatostí.

O majetku patriaci cirkvi-dieceze-farnosti rozhoduje príslušné zastupiteľstvo,

ktoré je volené podľa úrovne /príjma zákony, smernice, nariadenia, určuje zbierky a pod./:

–          farské – farníkmi farnosti

–          diecézne – farskými zastupiteľstvami diecézy

–          patriarchálne /ústredné/ – diecéznymi zastupiteľstvami patriarchátu.

V majetkových veciach je štatutárnym orgánom príslušný ekonóm, ktorý nesmie byť ordinovaným – čiže neklerik, ktorého volí a odvoláva príslušné zastupiteľstvo.

2/ Dary jednotlivcov alebo od právnických osôb možno prijímať  len na základe písomne uzatvorenej zmluvy.

3/  Zriaďuje sa ďalší poradný orgán v diecézy  –  Rada laikov.

Rada laikov:

–          navrhuje na vymenovanie  polovicu sudcov,

–          navrhuje odvolanie farárov,

–          o ostatných veciach – týkajúcich sa združení veriacich, ustanovovaní nových farností,  pútnických miest, a iné.

Zrušuje sa ako poradný orgán – Kolégium konzultorov, ktorého právomoci prechádzajú na Radu presbyterov.  Členov Rady presbyterov volia všetci kňazi diecézy.

4/ V  trestných veciach nemožno rozhodnúť administratívnym dekrétom, ale riadnym trestným procesom.

V  trestných  veciach  klerikov  sa  vždy rozhoduje  v  kolégiu min. troch sudcov z ktorého nadpolovičná väčšina je laikov, pričom diecézny biskup /ani iný, ani súdny vikár/ nemôže byť členom takéhoto kolégia.

5/  Ďalšie bohumilé návrhy môže kľudne posielať na adresu:

jan.hus.reforma@gmail.com

 

Ústavné novoty na slovenský spôsob

13.03.2017

Neprešiel deň, aby sa v médiách nepretriasali otázky okolo navrhovaného znenia ústavného zákona, ktorým sa rušia amnestie z roku 1998. Tento návrh ústavného zákona nie je jedinou "ústavnou viac »

Boh (Jahve, Hospodin) – milujúci ľudí. Žeby ozaj?

26.11.2016

Práve katolícka časť kresťanstva, ktorá je v únii s Rímskym patriarchátom ukončila minulú nedeľu tzv. "Rok milosrdenstva". Boh (Jahve-Hospodin) a milosrdný ? Milí moji nebuďte naivný, lebo: viac »

Arci-pastierksy list aj „motu proprio“ o svätom a jubilejnom roku 601. výročia od smrti svätého Jána z Husinca, učiteľa cirkvi a mučeníka

05.07.2016

"Hledej pravdu, slyš pravdu, uč se pravdě, miluj pravdu, mluv pravdu, drž se pravdy, braň pravdu až do smrti" Arci preblahí súveriaci náš jediný pravoerný patriarchát západu Slobodnej Husitskej-evanjelickej viac »

MOST-HÍD, snem strany, Béla Bugár

Most-Híd súhlasí s právom na odpoveď pre politikov, ale nechce ho na komentáre

18.01.2019 19:34

O opätovnom zavedení práva na odpoveď hovoril na decembrovom sneme Smeru Robert Fico.

izrael, palestína, pásmo gazy, ranený, nosítka, protest, demonštrácia

Izraelskí vojaci pri protestoch pri hraniciach Gazy postrelili 14 ľudí

18.01.2019 18:55

Na protestoch, ktoré sa pozdĺž hranice medzi Pásmom Gazy a Izraelom konajú každý týždeň, zúčastňujú tisíce ľudí.

kočner

Kočnerove motáky vyšetruje NAKA

18.01.2019 18:03

Lístočky tajne vynášané z väznice, mal Kočner posielať cez advokáta.

británia, brexit, protest, demonštrácia

Brexit: Mayovej druhý pokus o zázrak

18.01.2019 18:00

Britská premiérka Mayová má v pondelok predložiť náhradný plán, ako chce krajinu pripraviť na odchod z EÚ.

martin1975

Pravda - nič len pravda

Štatistiky blogu

Počet článkov: 33
Celková čítanosť: 54034x
Priemerná čítanosť článkov: 1637x

Autor blogu

Kategórie